189
Barcelona

Barcelona, La Rambla

Barcelona, La Rambla, staloryt, bracia Rouargue wg własnego rysunku, wydana przez F. Chardona w Paryżu, sygnowana, XIX w. Ze zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie [M/3013].

 

Barcelona była drugim przystankiem w podróży z George Sand i jej dziećmi na Majorkę w 1838 roku. Podróżni dotarli do Barcelony z Perpignan 2 listopada i zatrzymali w oberży „Cuatro Naciones” przy la Rambla 35 (obecnie 40). W ciągu tych pięciu dni spędzonych w stolicy Katalonii poświęcili się zwiedzaniu katedry św. Eulali i jej okolic, Barrio Gotico – dzielnicy gotyckiej starego miasta, a także ruin domu inkwizycji. Co najmniej jeden wieczór spędzili w Teatro Principal. 7 listopada wsiedli na statek „El Mallorquin” i popłynęli na Majorkę.

 

Drugi pobyt w Barcelonie w drodze powrotnej z Majorki miał już niestety inny charakter niż pierwszy. Chopin dotarł do Barcelony 14 lutego 1839 r., po dramatycznej podróży morskiej statkiem „El Mallarquin”. George Sand do François Rollinata: Po przyjeździe do Palmy [z Valldemozy] Chopin zaczął strasznie pluć krwią; nazajutrz wsiedliśmy na jedyny statek parowy, kursujący z wyspy, który przewozi świnie do Barcelony. [...] Nieustający kwik i obrzydliwy odór nie pozwalały choremu odpocząć ani zaczerpnąć świeżego powietrza. Dopłynął do Barcelony wypluwszy miednicę krwi i słaniając się jak widmo”. Tydzień pobytu w Barcelonie, pod opieką doktora Jacquesa Huberta Coste’a [cyt. za: Tomaszewski, Chopin…].