071
Wojciech Żywny

Wojciech Żywny

Wojciech Żywny (1756-1842)

Ambroży Mieroszewski (1801-1884), olej na płótnie, 1829, reprodukcja: Mieczysław Karłowicz, Niewydane dotychczas pamiątki po Chopinie. Warszawa 1904.

Oryginał zaginął ze zbiorami Laury Ciechomskiej w Warszawie w 1939 r.

 

Wojciech Żywny - pedagog, skrzypek, kompozytor pochodzenia czeskiego. Jedyny nauczyciel Fryderyka Chopina gry na fortepianie w latach 1816-1822. Znawca i wielki miłośnik muzyki J.S. Bacha i W.A. Mozarta, wprowadzał ją do repertuaru swojego ucznia, rozbudzając tym samym zainteresowanie ich twórczością. Fryderyk zadedykował swojemu nauczycielowi młodzieńczego Poloneza As-dur. W listach adresowanych do rodziny i przyjaciół Chopin nigdy nie zapominał o przesyłaniu Żywnemu ukłonów i wyrazów szacunku.

Pisząc o rodzinie Szopenów – wspomina Eugeniusz Skrodzki – trudno nie wspomnieć o nauczycielu Fryderyka i panien, tak z rodziną tą zżytym, że można go uważać jakby za należącego do niej. Nauczycielem tym był Czech rodem, Żywny, podobno dawny kapelmistrz austriacki [...]. Na skromnych uroczystościach imieninowych u Szopenów pamiętam Żywnego zawsze otaczanego oznakami wdzięczności i szacunku. [Czartkowski, Jeżewska, s. 12].

Ambroży Mieroszewski malując w 1829 r. portrety rodziny Chopinów sportretował również Wojciecha Żywnego, o czym doniósł Fryderyk Tytusowi Woyciechowskiemu w liście: Miroszesio, tak go trafił, że do zdziwienia podobny.